• Wielki sukces naszych uczniów

     • 16 listopada 2018 r. nasi uczniowie wzięli udział w Stargardzkim Powiatowym Konkursie Niepodłegłościowym. Kaper Jarosiński z klasy VIII zajął pierwsze miejsce a Nikola Botkiewicz z klasy VI zajęła miejsce drugie. W kategorii dzieci młodszych pierwsze miejsce zajęła Zofia Nowakowska z klasy II.

      Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi. Dyplom uczestnictwa otrzymała także Julia Karpińska z klasy II.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy.

     • Świetlica odnosi sukcesy

     • Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej uczestniczą w programie "Tesco dla szkół", w ramach którego założyli Klub Niemarnowania Żywności. Za przystąpienie do ogólnopolskiego programu oraz za stworzone logo klubu uczniowie zostali nagrodzeni grą planszową "Zakupowe mistrzostwa"

      Świetlica szkolna realizuje również inny ogólnopolski program Fundacji Uniwersytet Dzieci. Po zakończeniu pierwszego etapu dzieci uzyskały od organizatorów indeksy oraz grę planszową "Profesor Szkiełko i tropiciele"

      Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej: Paweł Mazur i Natalia Łabuńska wzięli udział w ogólnopolskim konkursie poetyckim " A nad nami biało - czerwona". Wiersz Natalii Łabuńskiej uzyskał wyróżnienie i zostanie wydrukowany w okolicznościowym almanachu, który niebawem będzie dostępny w szkolnej bibliotece.

      20.11. 2018 r. został również rozstrzygnięty świetlicowy konkurs plastyczny " Moja Ojczyzna - Polska Niepodległa". Wszystkie nagrodzone prace można oglądać w świetlicy szkolnej.

     • Warsztaty ekologiczne

     • Zajęcia prowadzone przez „STOWARZYSZENIE "GRZĘDZICE JUTRA" w ramach realizacji zadania
      MOST KU PRZYSZŁOŚCIfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

      W roku szkolnym 2018 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Małkocinie przystąpili do warsztatów ekologicznych realizowanych w ramach projektu pt. „ Most ku Przyszłości”.

      Uczniowie zrealizowali warsztaty w ciągu 8 godzin w dniach 08.11 2018r. – 2 godziny, – 13.11.2018r.- 2 godziny, 22.11.2018r. - 4 godziny. W projekcie wzięły udział dwie klasy V i VIII, ich opiekunem była Pani Malwina Szymczyk nauczyciel biologii, oraz wolontariusze Pani Justyna Radziszewska i Pan Sylwester Kotłów. W ramach projektu zostały zakupione rośliny, które są przyjazne ptakom i owadom.

      Uczniowie posadzili rośliny w kilku miejscach na terenie szkoły. Sadząc wzięto pod uwagę warunki do prawidłowego rozwoju roślin. Przy każdym rodzaju roślin zostały umieszczone plakietki z ich nazwami. Do wybranych przez siebie roślinach uczniowie zrobili też plakietki podpisując je swoim imieniem. Obydwie klasy wraz z nauczycielem zobowiązały się dbać posadzone rośliny.

      Posadzono takie gatunki jak :

      Lilak - nazywany potocznie „bzem”, to jeden z najpiękniej kwitnących wiosennych krzewów ogrodowych. Gęste wiechy białych, różowych lub liliowych kwiatów urzekają swoim wyglądem oraz zapachem. Ponadto jest łatwy w uprawie i nie sprawia problemów. Lilaki można uprawiać w formie krzewiastej, dzikiej lub jako drzewko prowadzone na jednym pniu. Dorasta do kilku metrów wysokości.

      Berberysy - obejmuje około 450 gatunków. W Polsce w stanie naturalnym możemy znaleźć jedynie berberys pospolity. Krzewy berberysów osiągają różna wysokość – w zależności od gatunku i odmiany. Liście są owalne, niezbyt duże, od jasnozielonych do ciemnopurpurowych,u wielu gatunków przebarwiają się jesienią. Kwiaty niepozorne, żółte. Owoce drobne, od koloru pomarańczowego do ciemnoczerwonego, opadają późną zimą, są bardzo chętnie zjadane przez ptaki.

      Irga szwedzka 'Coral Beauty' to niski, szeroki krzew, dorastający do 0,5 m wysokości. Jego wielką ozdobą są kuliste, jaskrawoczerwone owoce. Ciemnozielone, błyszczące liście są pół zimozielone. Białe kwiaty pojawiają się w czerwcu.

      Kalina koralowa (Viburnum opulus) to krzew o luźnej, szerokiej, asymetrycznej koronie, dorastający do 4 m wysokości. Występuje w lasach, zaroślach i nad brzegami cieków wodnych. Kora pni i gałęzi kaliny koralowej jest jasnoszara. 3-5 klapowe, jasnozielone liście przebarwiają się jesienią na kolor purpurowy. Białe kwiaty, zebrane w płaskie kwiatostany o średnicy 10 cm, znajdują się na szczytach gałązek.

      Trzmieliny - Osiąga do około 1,5 – 2 m wysokości. Liście eliptyczne w okresie wegetacyjnym ciemnozielone, piłkowane. Kwiaty o niskich walorach dekoracyjnych, niepozorne, w barwie zielonkawej, ukazujące się w maju. Jesienią dojrzewają brązowawe owoce.

      Budleje Dawida -  to szybko rosnący krzew ozdobny, pochodzący z rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Budleja ma rozłożysty pokrój, a końce jej pędów zwisają pod ciężarem kwiatostanów. Liście budlei są jajowato - lancetowate, ciemnozielone, od spodu biało owłosione, jesienią opadają. Budleja znana jest też pod nazwą motyli krzew, bowiem jej kwiaty przywabiają motyle.

      Głogi - Należący do rodziny różowatych rodzaj głóg Crataegus, obejmuje liczne, a zarazem bardzo zmienne gatunki (około 200 gatunków  oraz setki mieszańców ) krzewów bądź niewysokich drzew liściastych, występujących  na kontynencie europejskim, azjatyckim oraz w Ameryce Północnej.

      Skimmia japonica -  ma typowo krzaczasty, najczęściej jajowaty lub płaskokulisty pokrój i w swojej ojczyźnie dorasta nawet do wysokości 7 m. Niestety, w naszym chłodnym klimacie nie osiąga tak imponujących rozmiarów, rośnie znacznie wolniej i dorasta maksymalnie do 150cm wysokości.

      Perovskia to bardzo ciekawy, jednak rzadko spotykany podkrzew dorastający do około metra wysokości. Wartościowy jest ze względu na obfite kwitnienie, srebrzystą barwę pędów i bardzo intensywny zapach. Niebieskie, drobne kwiatki zebrane w duże wiechy (50 cm), pojawiają się zazwyczaj od połowy lipca do końca września.

      Mahonia pospolita to niewysoki krzew liściasty dorastający do około 100 cm wysokości. Warto ją posadzić w ogrodzie, bo pięknie kwitnie wiosną (od kwietnia do maja), a jej dekoracyjne owoce uwielbiają ptaki. Ciemnozielone, twarde, skórzaste liście mahonii są błyszczące i mają ostre, kolczaste brzegi. Pod wpływem niskiej temperatury zmieniają często kolor na czerwonobrunatny. Kwiaty mahonii są intensywnie żółte, zebrane w grona. Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się małe, ciemnogranatowe, pokryte woskowym nalotem jagody (są jadalne – nadają się na galaretki i kompoty, są także przysmakiem ptaków).

      Więcej zdjęć w naszej galerii

       

       

       

       

     • Dzień dla Niepodległej

     • Serdecznie zapraszamy na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. O godz. 11.11 wspólnie odśpiewamy hymn państwowy, a o godz. 13 odbędzie się uroczysty apel i przedstawienie "DROGA DO NIEPODLEGŁEJ".