• Akademia Pszczoły Bohatera
          • Akademia Pszczoły Bohatera

          • 22 listopada br. w Zespole Szkół w Moryniu odbyła się wojewódzka inauguracja Programu „Akademia Pszczoły Bohatera”, w której udział w imieniu Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty wziął Dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego i Specjalnego Mariusz Dubojski.

            Z dumą informujemy, iż nasza szkoła została wybrana do udziału w tym ekologicznym programie, którego celem programu jest kształtowanie wśród uczniów klas I-III szkół podstawowych postaw proekologicznych, promowanie pozytywnych wzorców zdrowego żywienia, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na rolę pszczoły w ekosystemie. Nasza szkoła wzbogaciła się dzięki programowi o pracownię pszczelarską :)

            Realizatorom projektu zależy na tym, aby zwrócić uwagę na znaczenie roślin miododajnych, które stanowią element naturalnych lub zakładanych przez ludzi tzw. kwietnych łąk, które zdobywają coraz większą popularność. Wymienione działania proekologiczne są bowiem ogromnie ważnym działaniem w kierunku ochrony owadów i stworzenia bazy pyłku kwiatowego i nektaru – podkreślają realizatorzy projektu.

            Projekt edukacyjny ,,Akademia Pszczoły Bohatera” jest realizowany  przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Fundacją ,,Pszczoła Bohater”, Niezależnym Związkiem Rolników Indywidualnych ,,Solidarność” oraz Podkarpacką Pasieką Ekologiczną w Dębnie, reprezentującą Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

          • Katarzynki 2023

          • Katarzynki to impreza, któa już na stałe wpisała się w nasz szkolny kalendarz. W tym roku każda z klas zaprezentowała wylosowany wczesniej kontynent. Były więc barwne stroje typowe dla różnych stron świata, prezentowane w paradach. Każda z klas zmierzyła się z zadanym tematem na swój niepowtarzalny i indywidualny sposób. Pod okiem p. Ani Łuczyńskiej powstały również piękne układy taneczne, a klasa 3 wraz z wychowawczynią zachwyciła wszystkich afrykańskim tańcem PATA PATA. Wydarzeniu towarzyszył jak zawsze kiermasz słodkich wypieków i lemoniady, a dochód przeznaczony został oczywiście na rzecz naszej afrykańskiej adopcyjnej uczennicy Catheline Mwende.

            Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza i pomysłodawczyni Katarzynek- p. Wioletta Stefanicka serdecznie dziękuje wszystkim za zaangażowanie w organizację wydarzenia :)

             

          • Tydzień życzliwości

          • Kiedy w szkole króluje kolor żółty? To oczywiste- z okazji Dnia Życzliwości :) Nasz pedagog szkolny- p. Jacek Grzegorek przygotował w humorystycznej formie filmik, będący podsumowaniem tego, co działo się w szkole. 

          • Zajęcia „Mały Einstein”.

          • Dzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem "WIR" - Wiejska Inicjatywa Rozwoju odbyły się zajęcia odkrywające tajniki gry Rummikub. Podczas spotkań z serii „Mały Einstein” dzieci poznawały zasady tej gry. Była to doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności myślenia strategicznego, logicznego oraz spostrzegawczości. Niejeden z uczestników musiał też ćwiczyć cierpliwość i umiejętność obserwacji. Nasi "mali Einsteini" odkryli jeszcze jedną cechę tej gry - wciąga i pochłania. Na pewno nie będą to jedyne zajęcia z tej serii, bo fanów łamigłówek i gier matematycznych w naszej szkole nie brakuje.

          • Matematyczny Dzień Fibonacciego.

          • 23 listopada to Dzień Fibonacciego. Uczniowie dowiedzieli się w jakim włoskim mieście się urodził, kiedy żył i z czego zasłynął. Po wypisaniu kilku pierwszych liczb słynnego ciągu, nadszedł czas na przedstawienie go w postaci graficznej. I tak powstały piękne spirale Fibonacciego.

          • Dzień Kredki

          • 22 listopada klasy 0-3 obchodziły Dzień Kredki. Święto to  wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą oni wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, małą motorykę- warto więc tym bardziej  zachęcać dzieci do tej kreatywnej zabawy. Wydarzenie przygotowała i poprowadziła p. Renata Łyczywek i p. Aleksandra Polus.

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W piątek w trakcie lekcji aż kipiało od emocji. Uczniowie zmierzyli się z egzaminem na certyfikat Mistrza Tabliczki Mnożenia. Graliśmy w "Muchy" oraz rywalizowaliśmy w grze "Krzyżak". Okazało się, że większość uczniów doskonale zna tabliczkę mnożenia oraz potrafi się przy tym świetnie bawić.

          • Kornelkowe urodziny :)

          • Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował charytatywny festyn na rzecz naszej podopiecznej- Korneli Cęcak. Miłym pretekstem do świętowania były urodziny opiekunki SKW- p. Wioletty Stefanickiej, urodziny przewodniczącej Samorządu Szkolnego- Patrycji Hawrylak oraz Dzień Wcześniaka. Kornelia urodziła się jako wcześniak ekstremalny i zmaga się z wieloma trudnościami fizycznymi, które wymagają stałej rehabilitacji. Na ten właśnie cel przekazana została kwota 755 zł pozyskana z festynu. Organizacją festynu zajęły się uczennice klasy 7- im zawdzięczamy pyszne słodkości, ciepłe kakao i urodzinowe dekoracje.

             

          • 11 listopada- Święto Niepodległości

          • W tym roku nasze patriotyczne uroczystości przygotowała klasa 8 pod kierunkiem wychowawczyni- p. Justyny Radziszewskiej. Przypomnieliśmy sobie drogę Polski do wolności, ożywiliśmy naszych wielkich bohaterów narodowych, a towarzyszyły nam w tym święcie patriotyczne piosenki. Część arrtystyczną uświetnił również występ uczennic z klasy 6 i 5 pod kierunkiem p. Ani Łuczyńskiej. Dziewczęta zaprezentowały patriotyczną impresję taneczną z szarfami. Na zakończenie uroczystości w patriotycznej piosence zaprezentowały się przedszkolaki pod kierunkiem p. Andrzeliki.

          • Kotyliony

          • W tym roku obchody Święta Niepodległości uczciliśmy udekorowani pięknymi kotylionami w kształcie serca. Zostały one wykonane przez uczniów klasy 4 na lekcji plastyki i na zajęciach świetlicowych pod opieką p.Magdaleny Lewandowskiej. 

          • Dyniowo, zdrowo, kolorowo :)

          • 13 września młodsze klasy świętowały dzień owoców i warzyw. Na tę okazję uczniowie przygotowali tematyczne przebrania. Panie Andrzelika, Iza i Malwina przygotowały wesołe zabawy i konkurencje. Ich celem było propagowanie zdrowego odżywiania i budowanie zdrowych nawyków poprzez włączanie do codziennej diety warzyw i owoców. Motywem przewodnim tego radosnego wydarzenia była DYNIA :)

          • "Szkoła do hymnu"

          • Jak co roku nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji, której patronuje Ministerstwo Edukacji i Nauki

            "Szkoła do hymnu".

            Już po raz szósty  uczniówie i nauczyciele z całej Polski przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

            W ten sposób chcemy włączyć naszą społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

          • Rozstrzygnięcie gminnego konkursu "Fantastyczny Świat Książki".

          • Biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej w Małkocinie zorganizowała  konkurs "Fantastyczny Świat Książki". Wpłynęła ogromna liczba prac konkursowych ze szkół Gminy Stargard: SP Małkocin, SP Pęzino, SP Sowno i SP Grzędzice. Prace oceniane były przez jurorów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-3 oraz klasy 4-8.  Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemu pomysłowości i kreatywności. Nagrody zostaną dostarczone przez organizatora do wszystkich szkół.

            A oto laureaci konkursu:

            Klasy 0-3

            1. miejsce- Amelia Kasperec (kl. 3 SP Małkocin)

            2. miejsce- Anastazja Odwalt (kl. 0B SP Pęzino)

            3. miejsce- Jan Kubiak-Wróbel (Kl. 0B SP Pęzino)

            Wyróżnienia:

            • Zuzanna Olejniczak (kl. 3 SP Strachocin)

            • Karolina Pilarska (kl. 3a SP Pęzino)

            Klasy 4-8

            1. miejsce- Tomasz Ulaszewski ( kl.6B SP Grzędzice)

            2. miejsce- Lena Kula (kl.6 SP Pęzino)

            3. miejsce- Julia Chirko (kl.8 SP Strachocin)

            Wyróżnienia:

            • Lena Pozauć (kl. 6a SP Pęzino)

            • Oliwia Lis (kl. 4 SP Małkocin)

             

          • "Grzyby"- lekcja biblioteczna w klasach 2A i 2B

          • Na początku listopada odbyły się w klasach druchich lekcje biblioteczne, w czasie której dzieci zapoznały się z lekturą pt. "Grzyby". Przy tej okazji rozmawialiśmy o grzybach jadalnych i trujących i o zasadach ich bezpiecznego zbierenia Na zakończenie uczniowie wykonali piękne prace- muchomory. Pracowalismy z wykorzystaniem elementów sensoplastyki, usprawniających motorykę małą dłoni i palców.

            Lekcję przygotowała i poprowadziła p. Jola z biblioteki szkolnej.

             

          • Wycieczka do DOMU CHLEBA

          • 30 października dzieci z grup 5, 6-latków i klasy III wybrały się na autokarową wycieczkę do Domu Chleba w Marianowie. Celem wycieczki było: budzenie szacunku do chleba, poznanie „drogi” od ziarna do chleba, poznanie procedury wypieku chleba. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących produkcji pieczywa dawniej i dziś. Ciekawostką okazał się fakt, iż jesteśmy bardzo dobrymi piekarzami – chleb, bułki, drożdżówki i ciasteczka, które samodzielnie upiekliśmy były przepyszne !

            Nad całością wycieczki czuwały:  p. Izabela, p. Malwinka i p. Andrzelika. 

          • Warsztaty "MAŁY CHEMIK"

          • Już kolejny raz dzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem "WIR" - Wiejska Inicjatywa Rozwoju odbyły się ciekawe warsztaty dla dzieci. Podczas realizacji warsztatów „Mały chemik” dzieci pod okiem pani Malwiny, pani Izy i pani Ani wykonywały doświadczenia  naukowe, które są wspaniałym sposobem na rozwijanie ciekawości i kreatywności u dzieci.

            Eksperymenty są nie tylko świetną zabawą, lecz także cenną nauką. Podczas zajęć dzieci zapoznały się ze sprzętem laboratorium chemicznego . Doświadczenia, które spodobały się im najbardziej to:

            -skaczące kuleczki w oleju gdzie obserwowały jak barwnik oddziela się od oleju i sprawia wrażenie kolorowych drobinek poruszających się w szklance jak małe rybki, a olej tworzy pęcherzyki – kropelki.

            -malowanie na mleku gdzie samo wkrapianie barwników na powierzchnię białego mleka było dla dzieci dużą atrakcją. Dzieci obserwowały jak kolory rozpływają się mieszając ze sobą. Następnie namaczaliśmy patyczek w płynie do mycia naczyń i przykładaliśmy go do powierzchni mleka – wtedy zaczyna się dziać. Kolory powoli mieszają się ze sobą, kołują, wirują, kręcą się dając piękne wzory, zmieniają się jak w kalejdoskopie.

            Na ostatnich zajęciach było wybuchowo  Postępując zgodnie z instrukcją wykonaliśmy doświadczenie  „Wulkan”  efektem była zadziwiająca reakcja chemiczna. Najprościej mówiąc: ocet, czyli kwas wszedł w reakcję z sodą (zasadą) i dzięki takiemu połączeniu powstała mieszanka wybuchowa- lawa, czyli bąbelki dwutlenku węgla.

            Polecamy wszystkim ciekawskim wykonanie takich doświadczeń również w domu.